1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Прекрасний майстер-різьбяр, педагог.

Рейтинг користувача:  / 0
ГіршийКращий 

FEDIRKO M Y

6 жовтня 2020року в навчально методичному-кабінеті КІПДМ ЛНАМ відкрито виставку присвячену урочистостям з нагоди святкування  100-річчя від дня народження митця та педагога Миколи Федірко.

Прекрасний майстер-різьбяр, педагог.

Народився Федірко Микола Юрійович 1920 року у селі Курилівці Ланцутського повіту (Польща). Закінчив 7 класів сільської польської школи. У 1945 році родина Федірків, як і багато інших українських сімей, втікали на Україну (операція «Вісла»). В 1946 році Микола Федірко вступає на навчання до Косівського училища прикладного мистецтва, на відділ різьби по дереву. Високу майстерність продемонстрував Федірко у своїй дипломній роботі, виконаній у 1951 році (дитячий гарнітур меблів). Після закінчення Косівського училища працював на фабриці «Гуцульщина». В цей час багато працює творчо, оригінальною самостійною роботою була таріль із зображенням  пам'ятника Богдану Хмельницькому, виконаному в техніці інкрустації.

У 1955 році його запросили на роботу в Косівське училище на посаду майстра з художньої різьби. У цьому ж році він подає свою роботу на конкурс Міжнародного фестивалю молоді і студентів у Варшаві, що відбувся в серпні 1955 року. Там йому було присуджено золоту медаль 1 диплом лауреата.

Портретний жанр, особливо образ великого Каменяра, займає особливе місце в його творчості. Зокрема композиція «Іван Франко на Гуцульщині», виконана в техніці інкрустації різними породами дерева, панно «Каменяр на Прикарпатті» виконано для меморіального музею Франка в Криворівні. Панно було представлено на виставці у Софії (Болгарія).

У 1959 році майстер створив тематичну композицію «Захар Беркут», яка увійшла у фонди меморіального музею Франка в Нагуєвичах. Цікавою є таріль «Довбуш» яку він виконав в техніці барельєфної різьби.

Серед барельєфних робіт майстра привертає увагу таріль із зображенням видатного гуцульського різьбяра ХІХ ст. Юрія Шкрібляка, виготовлена на замовлення Коломийського музею народного мистецтва 1 побуту Гуцульщини.

З 1955 року починається біографія Миколи Федірка як художника-педагога, викладача Косівського училища прикладного мистецтва, де він працював до 1979 року. Творчість Миколи Федірка яскравий приклад того, як талант утверджений без нашарувань школи, засвітився чіткою особистістю і дав вагомий результат не тільки як майстра а й педагога.

М. Федірко не йшов торованою дорогою, а шукав свої шляхи до вершин. Прикладом цього можуть бути його тематичні роботи які уособлюють ерудицію і фаховість майстра. Сміливе використання техніки інкрустації у вирішенні портретних та тематичних композицій у поєднанні з орнаментом це цікава знахідка в гуцульському орнаментальному різьбленні.

Як  викладач спецдисциплін спонукав студентів до пошуку чогось нового, Будучи дипломним керівником випустив більше ста п’ятдесяти дипломників. Викладав доступно, лагідно, з жартами. 


Previous Next